top of page

Wzorzec FCI nr 157 /19.01.2011/GB

BULLMASTIFF

Pochodzenie: Wielka Brytania

Data publikacji oryginalnego wzorca: 13.10.2010

Użytkowość: Pies stróżujący.

Klasyfikacja FCI:  Grupa 2 - Pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do bydła.

Sekcja 2.1 - Molosy typu mastiffa. Nie podlega próbom pracy.

KRÓTKI RYS HISTORYCZNY: Bullmastiff powstał ze staroangielskich mastiffów i buldogów. Pierwotnie używany jako pies do pilnowania, a także pomocnik strażników leśnych,odstraszający kłusowników. Jest to pies inteligentny, czujny, szybki w ocenie sytuacji; niezawodny tak pod względem psychicznym jaki fizycznym.

WRAŻENIE OGÓLNE: Mocno zbudowany, harmonijny pies, bardzo silny, ale nie ciężki ani przysadzisty, tylko krzepki i aktywny

.ZACHOWANIE/TEMPERAMENT: Żywy, wytrzymały, godny zaufania i twardy. Pogodny,bystry,oddany.

GŁOWA:

Mózgoczaszka: Czaszka: duża, oglądana z każdej strony – graniasta, umiarkowane zmarszczki tylko wtedy, gdy pies jest czymś zainteresowany. Szeroka i głęboka.

Stop: Wyraźny.

Trzewioczaszka: Nos: szeroki, o dobrze rozwartych nozdrzach, prosty, ani zadarty, ani opadający.

Kufa: Krótka, szeroka pod oczami, niemal jednakowo szeroka aż do nosa, Tępa i kanciasta; Jej przednia krawędź tworzy z linią profilu kąt prosty. Proporcjonalna do czaszki.

Stosunek długości kufy do długości całej głowy jak 1 do3.

Wargi: Nie są obwisłe, nigdy nie zwisają poniżej dolnej krawędzi żuchwy.

Uzębienie:Żuchwa szeroka . Pożądany i preferowany zgryz cęgowy, ale dopuszczalny i niewielki przodozgryz. Kły duże i szeroko rozstawione, Pozostałe zęby mocne, równe i równomiernie rozmieszczone.Policzki dobrze wypełnione.

Oczy:Ciemne lub orzechowe, średniej wielkości, rozstawione naszerokość kufy, rozdzielone bruzdą. Oczy jasne lub żółte wysoce niepożądane.

Uszy:Kształtu litery V, załamane, osadzone wysoko i szeroko napoziomie potylicy, nadają głowie kanciasty wygląd, co jestszczególnie ważne. Małe i ciemniejsze, niż kolor reszty ciała. Przy pobudzeniu koniec ucha sięga oka. Ucho w kształcie płatka róży wysoce niepożądane.

SZYJA: Łukowato wysklepiona, średniej długości, bardzo dobrze umięśniona,jej obwód jest niemal równy obwodowi głowy.

TUŁÓW:Grzbiet:Krótki i prosty, co daje dobre związanie, ale nie tak krótki, żebywpływał na ogólną sprawność. Grzbiet wysklepiony lub zapad-nięty w najwyższym stopniu niepożądany.Lędźwie:Szerokie i dobrze umięśnione, słabizna dość głęboka.

Klatka piersiowa:Szeroka i głęboka, zawieszona pomiędzy przedniminogami, z głębokim mostkiem.

OGON: Wysoko osadzony, gruby u nasady i zwężający się ku końcowi, sięgającystawu skokowego, noszony prosto lub zagięty, ale nie tak, jak u psagończego. Ogon skręcony w najwyższym stopniu niepożądany.

KOŃCZYNY:Kończyny przednie:Wygląd ogólny: Rozstawione szeroko i równolegle.

Łopatki: Mocne, dobrze umięśnione, skośnie ułożone; nie przełado-wane.Przedramię: Mocne, proste o mocnym kośćcu.

Śródręcze:Proste i mocne.Łapa: Dobrze wysklepione, kocie, o wysklepionych palcach i mocnychopuszkach. Pożądane ciemne pazury. Płaskie łapy w najwyższymstopniu niepożądane.

Kończyny tylne:Wygląd ogólny: Mocne i dobrze umięśnione.

Podudzie:Dobrze rozwinięte, wskazujące na siłę i sprawność, nieprzeładowane.

Staw skokowy:Umiarkowanie kątowany. Postawa iksowata wysoce niepożądana.

Łapy: Dobrze wysklepione, kocie, o wysklepionych palcach i mocnych opuszkach. Pożądane ciemne pazury. Płaskie łapy w najwyższymstopniu niepożądane.

CHODY: Ruch odznacza się zdecydowaniem i celowością. Ani przednie, ani tylne kończyny nie powinny być krzyżowane lub plątane; prawa przednia i lewa tylna podnoszone są i opuszczane na ziemię jednocześnie. Harmonijny i wyważony ruch cechuje się zachowaniem pewnej linii grzbietu przy mocnej akcji tyłu.

SZATA:Sierść:Krótka i twarda, odporna na niepogodę, przylegająca. Sierść długa, jedwabista lub wełnista w najwyższym stopniu niepożądana.

Maść:Wszelkie odcienie pręgowanej, płowej i czerwone, równa i czysta.Dopuszczalne niewielkie białe znaczenie na piersi, wszelkie inne niepożądane. Konieczna czarna maska, rozjaśniająca się w kierun-ku oczu; razem z ciemnymi znaczeniami wokół oczu nadaje psupożądany wyraz.

WIELKOŚĆ I WAGA:Wysokość w kłębie: Psy 64 - 69 cm., Suki 61 - 66 cm.

Waga: Psy 50 - 59 kg,.Suki 41 - 50 kg.

WADY :Wszelkie odchylenia od podanego wzorca powinny być uznane za wady i oceniane w zależności od stopnia nasilenia i wpływu na zdrowie,sprawność i dobrostan psa.

WADY DYSKFALIFIKUJĄCE:- Agresja lub wyraźna lękliwość.- Każdy pies o nienormalnej budowie, przejawiający zaburzenia zachowania powinien być zdyskwalifikowany.

UWAGA: Samce muszą mieć dwa normalnie  wykształcone jądra, w pełni wyczuwalne w mosznie.

WZORZEC

bottom of page